Łódź indywidualnie

Polskie „Hollywood"

Powody, dla których warto przyjechać do Łodzi mogłyby być tematem pracy doktorskiej, a przynajmniej magisterskiej 😊. Lista jest długa… Podamy więc tylko kilka, a o innych opowiemy podczas spotkania z naszym miastem.
„Ziemia Obiecana”, polskie „Hollywood”, „filmowa stolica Polski”, „miasto czterech kultur”, „miasto secesji”, „miasto fabryk i Tuwima” – jak mówią słowa „Walczyka o Łodzi” czy „miasto meneli” – jak mówią… eee, dajmy temu spokój 😊. To tylko niektóre określenia miasta o unikalnym charakterze i atmosferze doskonale oddające jego różnorodność i spotykane na każdym kroku kontrasty.
Łódź jest miastem o niezwykłej i niesamowitej historii, miastem wyjątkowym nie tylko na mapie Polski, ale i Europy, a nawet świata. Prawa miejskie otrzymała w XV wieku, przez kilkaset lat była nieznaczącą prowincją, by w XIX wieku stać się nagle, w ciągu kilkudziesięciu lat dynamicznie rozwijającą się, wielokulturową metropolią. Takie tempo rozwoju obserwowano w tym czasie jedynie w Chicago, a udział Łodzi w gospodarce światowej był na tyle znaczący, że miał wpływ na wyniki londyńskiej giełdy. Oczywiście, Łódź przeżywała też gorsze okresy, ale zawsze potrafiła się odrodzić jak feniks z popiołu. Dzieje się to również teraz, na naszych oczach. Po czasie zahamowania i stagnacji w okresie przemian w latach 80-tych XX wieku, w wyniku rewitalizacji odzyskuje swój dawny blask. Z każdym dniem pięknieje i rozwija się jako ośrodek gospodarczy i kulturalny.

Dodajmy, że nasze miasto zostało docenione i zauważone też przez innych. Według rankingu Lonely Planet „Best in Travel 2019” to jedno z najbardziej atrakcyjnych i wartych odwiedzenia miast, a w sierpniu 2020 roku „Pasaż Róży” otrzymał „Złotą Pinezkę” – wyróżnienie użytkowników Google Maps w całej Polsce.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości, czy na pewno warto tu przyjechać, zobacz co mówią o mieście znani i lubiani. Zapewniamy, że Łódź jest dla Ciebie!

Mówią o Łodzi:

Odwiedź z nami miasto fabryk