TOP atrakcje

Jadąc do Łodzi możecie być spokojni, że będziecie mieli co robić.

Nasz subiektywny przewodnik po najciekawszych atrakcjach miasta. Poniżej lista topowych must see – prezentujemy miejsca wyjątkowo interesujące i warte uwagi. Zapraszamy zatem do stolicy województwa łódzkiego!

Manufaktura

Mowa oczywiście o całym kompleksie pofabrycznym, który przeszedł spektakularną metamorfozę. Wraz z okolicznym hotelem Andel's, Pałacem Poznańskiego, Muzeum Sztuki MS2 oraz oryginalnym hotelem Puro tworzy unikatowe w skali świata miejsce do odwiedzenia. Rynek Manufaktury gości również wiele imprez kulturalnych. W ciepłe miesiące można odpocząć na plaży z prawdziwym piaskiem, a zimą pojeździć na łyżwach. Znajduje się tutaj ponad 300 sklepów, różnorodne restauracje oraz szereg atrakcji aktywizujących odwiedzających.

Ulica Piotrkowska

Ponad 4km dumy mieszkańców miasta! Symbol Łodzi to jedna z najdłuższych w Europie ulic handlowych. Sukcesywnie rewitalizowane kamienice odzyskały dawno utracony blask i kuszą aparaty turystów swym niezaprzeczalnym wdziękiem i urokiem. Zapewniamy, że weekend to mało, aby doświadczyć wszystkich atrakcji, które ma do zaoferowania Piotrkowska. Ulica przepełniona pomnikami, restauracjami, ukrytymi podwórkami, w których znajduje się jeszcze więcej restauracji oraz artystycznych instalacji. Miłośnicy sztuki, kultury i dobrego jedzenia na pewno się nie zawiodą.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Dawna Biała Fabryka Ludwika Geyera to dzisiaj siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Kompleks ten jest najstarszym w Łodzi zespołem fabrycznym. To tutaj uruchomiono pierwszą w Łodzi maszynę parową. Można tutaj zobaczyć różne urządzenia włókiennicze, zapoznać się z ich działaniem i budową. Dowiemy się również wielu ciekawostek na temat tkanin oraz ubiorów. W sąsiedztwie CMW znajduje się również Łódzki Park Kultury Miejskiej, który przenosi zwiedzających w czasie do odrestaurowanych XIX i XXw zabytkowych budowli.

Księży Młyn

Imperium fabryczne stworzone przez Karola Scheiblera to największy zabytkowy zespół urbanistyczny miasta. To prawdziwe miasto w mieście, na terenie którego możemy znaleźć budynki fabryczne, osiedla mieszkaniowe, rezydencje właścicieli, szpital czy remizę straży pożarnej. Genialny przykład rewitalizacji zaprasza w swe progi. Charakterystyczna czerwona cegła otoczona soczystą zielenią zabytkowych zieleńców to idealne tło do pamiątkowych fotografii. W dawnym pałacu Scheiblera mieści się obecnie Muzeum Kinematografii, a w pobliżu słynna łódzka Filmówka.

MUZEUM PAŁAC HERBSTA

Arcydzieło sztuki dekoratorskiej, wyposażenia wnętrz, rewitalizacji i ochrony zabytków. Siedziba Muzeum otrzymała od Prezydenta RP tytuł Pomnika Historii. Pałac Herbstów gromadzi i udostępnia dla zwiedzających zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki i artystycznego rzemiosła. Willa posiada również przeszkloną kawiarnię, która dodatkowo otoczona jest przepięknym ogrodem różanym.

Pasaż Róży

Takiego łącznika ulic nie ma żadne miasto w Polsce. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi. Artystyczna instalacja Joanny Rajkowskiej została wyróżniona Złotą Pinezką Google. Od 2013 roku podwórko przy Piotrkowskiej 3 zachwyca i dosłownie olśniewa blaskiem światła odbijającego się od tysięcy kawałków połamanych luster. Kameralny i zielony zakątek w samym centrum miasta cieszy oko oraz skłania do refleksji nad historią powstania tego miejsca.

PIOTRKOWSKA OFF CENTER / Piotrkowska 217

W murach dawnej fabryki Franciszka Ramischa oraz dawnego kompleksu odlewni żelaza Józefa Johna biją dziś gastronomiczne serca miasta. Urozmaicona kuchnia, czerwona cegła i atmosfera luzu to wspólny mianownik dla spotykających się tutaj ludzi. Centrum przemysłów kreatywnych, showroomy, pracownie artystyczne, studia kulinarne to przepis na oryginalne spędzenie wolnego czasu. Piotrkowska 217 to również organizator ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz gastronomicznych.

EC 1 I NOWE CENTRUM

Nowoczesny ośrodek kultury, nauki i sztuki znajduje się w budynkach dawnego zakładu energetycznego. Centrum Nauki i Techniki przyciąga interaktywnymi ekspozycjami o charakterze popularnonaukowym. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zabytkowa Hala Maszyn, Planetarium oraz siedziba Narodowego Centrum Kultury Filmowej. EC1 gości wiele imprez, festiwali, a jego unikatowe wnętrza wielokrotnie tworzyły scenerię dla branży eventowej. W pobliżu znajduje się równie spektakularny w swej architekturze Dworzec Łódź Fabryczna, biurowiec Brama Miasta, Cerkiew św. Aleksandra oraz zielony woonerf łączący Nowe Centrum Łodzi z ul. Piotrkowską, a w przyszłości Centrum Komiksu, Gier i Narracji Interaktywnej.

Pałac Poznańskiego

Łódzki Luwr to monumentalna siedziba Muzeum Miasta. Najbardziej reprezentatywna rezydencja rodziny Poznańskich oferuje zwiedzającym wartościowe wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Magnesem przyciągającym turystów są wystawne sale, pokoje burżuazji, gabinety, a nawet odtworzone typowe łódzkie podwórko z początku XX w. Sala Lustrzana, Jadalna, paradna klatka schodowa znana z ekranizacji "Ziemi obiecanej" oraz Ogród Pałacowy wywołują na wszystkich ogromne wrażenie. Historia podana jest tutaj nowocześnie ponieważ Muzeum jest odpowiednio przygotowane w interaktywne materiały.

Murale

Murale stały się jedną z wiodących marek miasta. Największą w Polsce zewnętrzną galerię miejską tworzą najlepsi w swym fachu artyści krajowi jak i zagraniczni. Możemy się pochwalić, że mural przy ul. Piotrkowskiej 152 został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa! Ciekawostką jest żywy mural na ścianie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 114. W pasażu Schillera ślepa ściana budynku zyskała wizerunek sali kinowej kina "Raj". Jej środkowa część, czyli scena to reklama, która w zależności od sponsora, będzie się cyklicznie zmieniać.

Odwiedź z nami miasto fabryk